Regisztrálj, hogy minden új blogbejegyzéshez és más fontos információkhoz hozzájuss:

Bőrszín típusok

Bőrszín típusok

Bőrünk színét elsősorban a melanin nevű festékanyag határozza meg, melynek fő funkciója, hogy az ultraibolya sugárzással szemben védje a bőrt és ezen keresztül az egész szervezetet.

A sarkoktól az egyenlítő felé haladva az ultraibolya sugárzás mértéke növekszik, ezért az egyenlítőhöz közeli népek bőre a legsötétebb. Az emberiség története során, az UV zónák vándorlása következtében, a különböző bőrszín típusok területi elhelyezkedése is változott.

A genetikai vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a modern ember őse sötét bőrű volt és a világosabb bőrt eredményező genetikai mutációk csak később alakultak ki, az egyenlítőtől északra vándorolt népcsoportoknál.

A világosabb bőrtípusok a közvetlen napfény hatására sötétebbé válnak, azaz lepirulunk, lebarnulunk. Ez is az UV sugárzás elleni védekező mechanizmus következménye.

Az ember bőrszínét az életkora is befolyásolja. Kisgyermekként mindenkinek világosabb a bőre, mint fiatal felnőtt korában. Ennek oka a genetikai, a hormonális és a környezeti hatások összeadódásában keresendő. A kor előrehaladtával a bőr melanin termelő képessége csökken, így idős korban ismét elhalványul a bőr színe.

Korábban a világos bőrt számos kultúrában a magas társadalmi státusszal hozták összefüggésbe és a felsőbb körökhöz tartozók mindent elkövettek (a rizsportól a kémiai anyagokig), hogy bőrüket minél világosabbnak mutassák. A szegény emberek ugyanakkor munkavégzés közben sokat tartózkodtak a szabadban, így bőrük sötétebb, napbarnított volt.

A sötét bőr és a civilizálatlanság közötti összefüggés sztereotípiaként sajnos ma is tovább él, eközben azonban a XX. században a nap barnította bőr az egészség és a sportos élet szimbólumává vált. A barna bőr divatjának manapság is csak a napsugárzás káros hatásai szabnak gátat, ugyanakkor dúl a szolárium-láz és az egyéb vegyi bőrbarnítás is elterjedt a világos bőrűek lakta területeken.

Ha a bőrszíneket kategorizálni szeretnénk, (ahogyan azt már a színtípusok elemzésénél megszokhattuk) többféle szempontot, azaz többféle színtulajdonságot kell figyelembe vennünk:

  • sötét-világos
  • telített (itt: ragyogó, életteli, üde) - telítetlen (itt: fakó, hamvas, tompa)
  • hideg-meleg

Kiindulópontként a szín világossági értéke alapján  4 alaptípust különböztethetünk meg. Ez a 4 alaptípus további (legalább) 20 bőrszínre bontható.

borszin

A bőrszíneket a hideg-meleg skálán is el kell helyeznünk. A hideg bőrszín a tél és a nyár színtípusúak jellemzője, míg a meleg bőrszín a tavasz és az ősz színtípusokra jellemző. A semleges bőrszín bármelyik színtípusban tartozhat, általában a telítettségi értékük és az arc egyéb színei (a haj, a szem, a száj) színével együtt vizsgálva kerül valamelyik színtípusba. A színek hideg-meleg skálán való elhelyezése sok esetben igen nehéz, leginkább egymáshoz viszonyítva érzékelhetők a különbségek.

borszinek

A színtípusok megállapításának tehát nagyon fontos, de nem kizárólagos eleme a bőrszín besorolása. A haj, a szem, a száj színe ugyanis a bőr színével együtt egyedi színkombinációkat és kontrasztértéket alkot, melyek együttesen határozzák meg az adott színtípust.

arcok

A négy alapszíntípus jellemző bőrszínei:

tel

nyar

Tél

  • telített, üde, élénk
  • hideg, kékes, rózsaszínes, szürkés, zöldes (olíva)
  • világos, vagy sötét
  • erős kontrasztú, vagy sötét
    gyenge kontrasztú

Nyár

  • telítetlen, fakó, hamvas
  • hideg, kékes, szürkés, rózsaszínű
  • világos
  • gyenge, vagy közepes kontrasztú

tavasz

osz

Tavasz

  • telített, üde, ragyogó
  • meleg, aranyló, barack rózsaszínű,
    karamell színű,
  • világos
  • erős, közepes kontrasztú, vagy
    gyenge világos kontrasztú

Ősz

  • telítetlen, fakó, tompa
  • meleg, barackrózsaszínű,
    karamell színű, zöldes (olíva)
  • világos, vagy sötét
  • gyenge, vagy közepes kontrasztú

 

Tapasztalatom szerint nincs két tökéletesen egyforma színtulajdonságú ember. Apró különbségek mindig felmerülnek a színtanácsadások során. Ugyanakkor az is előfordul, hogy két hasonló színtulajdonságúnak vélt személy között hatalmas különbségek tátonganak a színkendős analízis tanúsága szerint. Megjelenésünk sokszínűsége mindig csodálattal tölt el... :)

A képek forrása: https://angelicadass.com/photography/humanae/

***

Vissza

Kapcsolódó bejegyzések

Helló, Keszler Ágnes vagyok, a te stílustanácsadód

Helló, Keszler Ágnes vagyok, a te stílustanácsadód

Ha a blogom egyik bejegyzése ragadta meg a figyelmedet és most jársz először a honlapomon, engedd meg, hogy bemutatkozzam!
2010 óta foglalkozom stílustanácsadással, emellett sminkes is vagyok. Több ezer elégedett ügyfél és számtalan szakértői megbízás áll a hátam mögött.
A stílustanácsadáson túl 25 éves kommunikációs tapasztalatom van, így nem csupán stylistként közelítem meg a hozzám fordulók adottságait, hanem kommunikációs szakemberként is. Számos ügyfelem nem csak a megjelenésében kér tanácsot, hanem a cége, vállalkozása arculatának kialakításában, vagy megújításában is.
info@kommunikacio-stilus.hu +36 20 475 4977
ISMERKEDJ MEG AZ ÉN MÓDSZEREMMEL!

ISMERKEDJ MEG AZ ÉN MÓDSZEREMMEL!

Ha stílustanácsadót keresel, érdemes körültekintően választanod, hogy az igényeidnek megfelelő szolgáltatást kapj. Hogy mi az én módszerem és miért érdemes engem választanod, megtudhatod ebből a tájékoztató füzetből.

Fekete Márta

"Szeretném megköszönni a szakértő segítséget és maximális odafigyelést! Igazán értékelt embernek éreztem magam a nálad töltött órákban és ez az érzés aztán egész nap elkísért. Nagyon büszkén viseltem a sminket, sokan meg is dicsértek, hogy milyen szép. Este sajnáltam is lemosni."

Gáspár Andrea

"Hálásan köszönöm a velem töltött sok idődet, igazán élveztem minden percét! Az összerakott anyag óriási segítségemre lesz. A rengeteg információtól, amit kaptam, csak úgy zsong a fejem. :)"

Hlaváta Gyöngyi

"Nagyon köszönöm, még életemben nem volt ilyen jó sminkem, remélem én is el tudom majd készíteni! Nagyon jól éreztem magam Nálad."